Изданија, Книги за деца, Романи за деца
Напиши коментар

Без зборови

Се присилив да отидам до сцената и се свртив. Ова ќе биде најстрашното нешто што сум го сторил во животот. Погледнав надолу кон морето од светкави очи и се натерав да се фокусирам на следниот чекор. Требаше само да ги издржам следните пет минути, збор по збор. Тогаш ќе беше готово.

Желе Мајлс порадо би играл видеоигри со најдобриот другар П. Б. отколку да се подготвува за натпревар во говорење. Всушност, порадо би правел сѐ друго. Затоа е изненаден како и сите други што сериозно го сфаќа годинашниот натпревар. Отпрвин, тоа го прави поради одличната награда. Но кога натпреварувањето ќе тргне наопаку, Желе сфаќа дека ова му е шанса конечно да ја победи сезнајката од неговиот клас. Со неговата репутација, самопочит и другарството што го става на прво место, може ли Желе да ја најде храброста да стане пред целото училиште и да покаже кој е всушност?

Урнебесно смешна, „Без зборови“ се занимава со тоа како да им се спротивставите на насилниците, да дознаете кои ви се пријатели и да го најдете вашиот уникатен глас.


Награди и признанија:

Surrey Schools Book of the Year, 2017

CBC Best Books of the Year, 2015


БЕЗ ЗБОРОВИ – роман на Џенифер Мук-Сенг

цена: 350 ден.


Онлајн нарачки:


Возраст: 10 – 12


Џенифер Мук-Сенг – „Без зборови“

Превод: Владимир Стојановски

Илустрација на корица: Катарина Пренда

Категорија/жанр: Книга за деца; роман

Едиција: Од шумите на Канада

Формат: А5

Повез: мек

Број на страници: 184

ИСБН: 978-608-4938-23-1

Година на издавање: 2022

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s