Изданија, Романи за млади
Напиши коментар

Светулка

Светулка живеела во паркот спроти куќата на мајка ѝ. Таму било побезбедно. Но откако се случува лошата ноќ и ја одведуваат мајка ѝ која ја напаѓа полицијата со бејзбол палка, социјалните служби ја праќаат Светулка да живее со тетка ѝ Гејл. Речиси и не ја познава Гејл, но дознава дека има продавница за костими.

Да, Светулка можеби страда од ПТСН, но би можела да се навикне на капење во када, повторно спиење на кревет и носење што е можно повеќе костими на училиште. Но каде е „дома“? Што е „семејство“? Кога сме кај тоа, која е Светулка… и кој костим е вистинскиот?

Филипа Даудинг е наградувана авторка на книги за деца, поетеса, музичарка и копирајтерка од Торонто. Има завршено магистерски студии на катедрата за Англиски јазик и книжевност при Универзитетот во Торонто, а исто така е и успешна гитаристка и композиторка со повеќе снимени композиции.

СВЕТУЛКА – роман на Филипа Даудинг

цена: 450 ден.


Онлајн нарачки:


Возраст: 13+


Филипа Даудинг – „Светулка“

Превод: Диана Николовска

Илустрација на корица: Елена Стојкова

Категорија/жанр: Книга за млади; роман за млади

Едиција: Чудно = Океј

Формат: А5

Повез: мек

Број на страници: 120

ИСБН: 978-608-4938-45-3

Година на издавање: 2022

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s